E-Ticaret

Kişisel Blog • 25 Nisan 2017 • Nurullah •  Yorum yapılmamış
e-ticaret-uzmani

E-Ticaret Uzmanı Nedir?

Günümüzde firmaların ürünlerini ve hizmetlerini internet üzerinden duyurması ve pazarlaması ile yeni bir çalışma alanı ortaya çıktı. E-Ticaret uzmanlığı, internet üzerinden satışı yapılan ürünlerin pazarlaması, reklamları, ürün ve hizmetin müşteriye ulaştırılması konusunda görev yapan bir birimdir. E-ticaret uzmanı da bu faaliyetleri yürüten kimsedir. E-Ticaret uzmanları, firmaların kendilerine ait e-ticaret sitesi üzerinde düzenlemeler yaparak, hizmetler ve ürünler hakkında bilgi vermektedir. Bu ürünlerin bu site üzerinden satışı konusunda da site üzerinde düzenlemeler yapmaktadır.

Bilindiği üzere günümüzde e-ticaret sadece internet siteleri üzerinden değil, sosyal medya iletişim ağları üzerinden de yapılmaktadır. Facebook, Instagram, Twitter gibi sosyal medya platformlarında, firmalara ait sayfalar açılmaktadır. Bu sayfalar üzerinden, firmanın sunduğu hizmet ve ürünlerin direk olarak hedef kitlelerine ulaştırılması daha kolaydır E-Ticaret uzmanları, bu sayfaları da düzenleyerek, ürün ve hizmet satışında firmalara yardımcı olmaktadır.

e-ticaret-sitesi

e-ticaret-sitesi

E-Ticaret Uzmanı Olmak İçin Hangi Beceriler Gereklidir?

E-Ticaret uzmanı olmak için üniversitelerde reklamcılık ve pazarlama ilgili bölümlere gitmiş olmak büyük avantaj sağlamaktadır. Günümüzde reklam ve pazarlamanın önemli bir bölümünü oluşturan e ticaret hakkında, bu üniversite bölümlerinde gereken bilgiler aktarılmaktadır. Bunun dışında bu konu ile ilgili olarak açılan kurs ve sertifika programları da bu mesleği edinmek için bir hayli etkili olmaktadır.

E-Ticaret uzmanı olmak için sadece reklam ve pazarlama tekniklerini bilmek yeterli değildir. Bunun için temel bilgisayar becerilerine sahip olmak ve sosyal medyayı e ticaret amacı ile kullanmayı bilmek gerekmektedir. Ayrıca internet siteleri üzerinde yapılacak olan düzenlemeler için yeterli seviyede grafik tasarım bilgisi ve tabii bu bilgilerin önemli bir kısmını oluşturan temel İngilizce, e ticaret uzmanı için gereken becerilerdir.

e-ticaret-sitesi-kurma

e-ticaret-sitesi-kurma

E-Ticaret Uzmanları Hangi Şirketlerde Çalışabilir?

E-Ticaret uzmanları, ürün ve hizmetlerini internet üzerinden pazarlayan bütün şirketlerde çalışabilirler. Günümüzde hemen her firmanın buna ait bir birimi bulunmaktadır. Bu sebeple, bu mesleği edinen kişiler, iş bulma konusunda bir hayli şanslıdır. Günümüzün geçerli mesleklerinden biri olan e ticaret uzmanlığı, kazancı yüksek bir meslektir. O yüzden herkese tavsiye ederim 🙂

Bunlarada Göz Atabilirsiniz:

Dev bir proje yolda, sizlerin görüşleri önemli
Artık bende İnternet Yayıncıları Derneği (İYAD) Üyesiyim
Ankara Web Tasarım
Web Tasarım ve Önemi


Nurullah

Merhaba Ben Nurullah, Web Tasarım ve SEO Uzmanıyım. Teknoloji ve İnternet meraklısıyım. Şuanda kişisel blog yazarlığı yapmaktayım. Hakkımda daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Blog Güncellemeleri

Güncel içeriklerden haberdar ve bana destek olmak istiyorsanız 15 saniyenizi ayırarak abone olabilirsiniz.

E-Mail

nurullaherdogan icon  Kişisel
  Webmaster